Pro každodenní nákupy je v České republice stále běžná platba v hotovosti (v obchodech, kavárnách apod.), dále plateba debetními a kreditními kartami (včetně bezkontaktních plateb). Platební karty jsou přijímány v obchodech, supermarketech, restauracích, můžete s nimi platit vstupné atd.
Velmi rozšířené je internetové bankovnictví. Zaměstnavatel převede vaši mzdu přímo na váš český bankovní účet. Bezhotovostními převody nebo inkasem budete hradit např. nájemné, plyn, vodu a různé další poplatky. V České republice se nepoužívají šeky, ale ve většině bank a směnáren nebudete mít problém proměnit cestovní šeky za hotovost.
Směna peněz
Směnit peníze můžete v bance nebo směnárně. Směnárny mívají lepší kurzy než banky a téměř bez výjimky jsou bez poplatků. Na druhé straně v bance máte pocit, že transakce je bezpečnější - neodehrává se u okénka na ulici a nemusíte mít obavy z padělku.
Navštívíte-li za účelem směny peněz banku, ve většině případů musíte počítat s poplatky, které jsou stanoveny procentem ze směňované částky spolu se stanovenou minimální částkou. Směnárny na rozdíl od bank manipulační poplatky za směnu valut často vůbec neúčtují.
Pár užitečných rad:
- Směnu provádějte pouze v označených směnárnách a před provedením samotné směny si nejprve pozorně přečtěte veškeré informace na kurzovním lístku.
- Pojmy „Nákup a prodej cizí měny a cestovních šeků“ a jim odpovídající kurzy se používají z pohledu směnárny. Za nákupní kurz získáte výměnou za cizí měnu české koruny.
- Směnné kurzy i výše poplatků se u jednotlivých směnáren mohou lišit. Směnárny je stanovují samostatně, nezávisle na kurzech vyhlašovaných Českou národní bankou.
- Nikdy nepředávejte hotovost ke směně dříve, než jste obdrželi informace před provedením samotné směny a tyto posléze odsouhlasili.
- Po provedení směny trvejte na vydání dokladu o poskytnutí služby, směnárna je povinna vám jej vydat.
Zahraniční bankovní převod
Obecně platí, že převod peněz ze zahraničí (mezi dvěma cizími státy) trvá minimálně 2 dny a maximálně 7-10 dní. Prodleva může nastat, je-li zrovna v době převodu peněz v jednom ze států státní svátek nebo víkend, neprobíhá-li transakce ve stejné měně apod.
Za převod peněz ze/do zahraničí počítejte s poplatky. V rámci EU mohou být platby dokonce zdarma či za pár korun v rámci tzv. standardizované SEPA platbě. SEPA (Single Euro Payment Area) je jednotnou platební oblastí pro provádění plateb a inkas v eurech v rámci zemí EU/EHP.
Základní podmínkou k založení vlastního účtu je věk 18 let - například studentský účet lze zřídit již od 15 let, ale s podmínkou přítomnosti zákonného zástupce. V případě cizinců je nezbytnou podmínkou potvrzení o pobytu na území ČR.
U cizinců banky rozlišují, zda se jedná o cizince pocházející z Evropské unie nebo odjinud. Cizinci z EU musejí obvykle předložit identifikační doklad vydaný a platný v EU (ID karta země EU), případně cestovní doklad, a jako druhý doklad obdobně jako u občana ČR např. rodný list, řidičský průkaz nebo průkaz o povolení k pobytu vydaný Ministerstvem vnitra ČR. U cizinců ze zemí mimo EU je jako hlavní doklad vyžadován cestovní doklad, povolení k pobytu vydané Ministerstvem vnitra ČR a vedlejší doklady obdobně jako u cizinců z EU. Banky vždy preferují doklady s fotografií.
Pokud jste student a chcete si založit zvýhodněný studentský účet, banka po vás bude navíc požadovat také potvrzení o studiu na území ČR.
- Air Bank http://www.airbank.cz/
- Equa bank http://www.equabank.cz/
- Česká spořitelna http://www.csas.cz/
- Československá obchodní banka https://www.csob.cz/
- Fio banka http://www.fio.cz/
- Komerční banka http://www.kb.cz
- MONETA Money Bank https://www.moneta.cz/
- Raiffeisenbank http://www.rb.cz/
- UniCredit Bank http://www.unicreditbank.cz/