V České republice je velmi široká a pestrá nabídka bydlení. Vybírat lze z rodinných domů, luxusních vil, bytů v cihlových domech, na sídlištích nebo v moderních rezidenčních čtvrtích.
Při krátkodobém pobytu nebo v období než si najdete odpovídající bydlení, si zarezervujte pokoj v hotelu, penzionu nebo hostelu. Hledání můžete začít třeba zde: Hotel Mazanka nebo Sreality.
Nájem/Pronájem
Jedná se o nejběžnější a nejsnadnější způsob bydlení. Hledání nájemního bydlení přes realitní agenturu je pro cizince většinou nejjednodušší variantou. Další z možností je hledat bydlení bez realitní kanceláře a jednat přímo s majitelem nemovitosti.
Hledání bydlení přes realitní kancelář je nejběžnější a nejsnazší způsob. Nájem bytu sjednaný přes realitní kancelář bývá finančně nákladnější. Výhodou však je, že realitní kancelář zajistí právní servis, připraví nájemní smlouvu a ostatní formality, a pokud se během pobytu vyskytne v pronajatém bytě/domě problém, lze se na ni obrátit. Běžnou praxí je provize ve výši jednoho měsíčního nájmu.
V České republice existuje velké množství realitních kanceláří, obvykle s působností jen pro určitý region. Máte ale možnost najít bydlení bez realitní kanceláře a jednat přímo s majitelem. Pro tuto variantu existují specializované weby (např. Bezrealitky).
Koupě nemovitosti
V České republice může koupit byt nebo dům jen občan ČR a cizinec s povolením k trvalému pobytu nebo s přiznaným azylem či právnická osoba se sídlem v ČR.
Ke koupi nemovitosti můžete použít také hypotéku, kterou nabízí většina místních bank. V České republice hypotéku mohou získat i cizinci, i když je to pro ně složitější.
Kupovat byt nebo dům můžete přímo od majitele nebo přes realitní kancelář či stavební společnost (developer). Výše provize se pohybuje mezi 3 a 4 % z ceny nemovitosti. Pokud se rozhodnete pro nákup nemovitosti bez realitní kanceláře, můžete hledat na specializovaných webech jako např. Bezrealitky nebo Sreality.
- Je vaše realitní kancelář nebo (developer) důvěryhodná?
- Jací jsou vaši případní sousedé?
- Jaké je okolí nemovitosti?
- Existují plány pro další výstavbu v dané lokalitě?
- V jakém technickém stavu se nemovitost nachází (střecha, rozvody tepla, topení, elektrika), prošla rekonstrukcí?
- Jak vysoké jsou vedlejší náklady na bydlení (teplo, fond oprav, společné prostory)?
- Před podpisem vyžadujte co nejaktuálnější výpis z katastru nemovitostí, z kterého se zejména dozvíte, zda k dané nemovitosti není zřízeno zástavní právo, předkupní právo či právo věcného břemene nebo zda není veden výkon rozhodnutí (exekuce) prodejem dané nemovitosti atd.
- Zkontrolujte, jestli se nemovitost nenachází v záplavové oblasti.
- K bezpečnému převodu peněz využijte úschovu peněz u notáře, advokáta nebo v bance. Tato úschova je definována zákonem a na dodržování pravidel dohlíží Notářská komora České republiky a Česká advokátní komora.
- Kupujete-li družstevní byt, prostudujte si podrobně stanovy bytového družstva.
- Daň z nabytí nemovitých věcí, dříve známá jako daň z převodu nemovitosti, má povinnost zaplatit prodávající. Můžete se smluvně dohodnout, že daň zaplatí kupující, a snížit o ni kupní cenu.
- První převod novostavby je od daně osvobozený, pokud se uskuteční do pěti let od okamžiku, kdy je možné ji užívat (obvykle od kolaudace).
- Ověřte si, zda cena je cenou běžnou v okolí.
- Kupní smlouvu konzultujte s právníkem.